Startuoja ambicingų tikslų turintis IAM Petcare Growth Fund

2022 02 15

Fragmentuotas veterinarijos klinikų sektorius regione ir didėjantis visuomenės rūpestis gyvūnais Lietuvos investicijų valdytojams pamėtėjo idėją naujam fondui, ketinančiam konsoliduoti veterinarijos klinikas ir gretutinius verslus.

Neseniai Lietuvos bankas palaimino investicijų valdymo įmonės „I asset management“ įsteigtą fondą „IAM Petcare Growth Fund“ taisyklėms.

Informuotiesiems investuotojams skirtas fondas investuos į veterinarijos klinikas, gyvūnams skirtų prekių prekybos bendroves, kitus su veterinarija susijusius verslus.

Investicijų geografija apims Baltijos šalis, Vidurio ir Rytų Europą, Skandinaviją.

Fondas atliks klasikines privataus kapitalo investicijas – įsigis nebiržines bendroves ir bandys didinti jų vertę.

„Planuojame investuoti ne tik į veterinarijos klinikas, bet ir į kitas įmones, teikiančias paslaugas veterinarijos klinikų sektoriui, pavyzdžiui, technologinių sprendimų šiam sektoriui kūrėjus ar gretutines paslaugas kaip tyrimus teikiančias įmones“, – VŽ komentuoja Rapolas Markevičius, „IAM Petcare Growth Fund“ valdytojas, trečius metus dirbantis su veterinarijos sektoriaus įmonių vystymu.

Minimas fondas investuotojams sieks uždirbti 25% grąžą po mokesčių.

Investicinė tezė

Fondo kūrėjai investicinę tezę grindžia augančiu visuomenės rūpesčiu gyvūnų gerove, atitinkamai ir didesnėmis išlaidomis gyvūnų rūpybai.

„Apskritai matome, kad visuomenė tapo gerokai sąmoningesnė gyvūnų gerovės klausimais, daugėja jaunų žmonių, kurie globoja gyvūnus, labai rūpinasi jais, įsitraukia į savanorystės, globos projektus, didėja išlaidos rūpybai“, – aiškina R. Markevičius.

Rapolas Markevičius, IAM Petcare Growth Fund fondo valdytojas

Fondo valdytojas potencialą argumentuoja statistika, rodančia, kad 2010–2020 m. Europoje bent vieną naminį gyvūną laikančių namų ūkių skaičius išaugo 18 mln., iki 88 mln.

„Net 80% apklaustųjų savo augintinius laiko savo vaikais arba tikrais šeimos nariais, rūpinasi jų sveikata ir gerove taip pat, kaip ir savo vaikų, – sako fondo valdytojas. – Šis potencialas tapo viena iš priežasčių, kodėl nusprendėme įkurti fondą, kurį galėtų rinktis investuotojai, kurie nori įdarbinti savo investicijas siekdami didesnės gyvūnų gerovės, suteikdami galimybę dar labiau padidinti veterinarijos ir kitų susijusių paslaugų prieinamumą bei kokybę.“

Tiesa, fondo įkūrimą lėmė siekis išgauti vertę konsoliduojant pavienes veterinarijos klinikas, kurios veikia itin fragmentuotoje rinkoje daugiausia iš smulkių klinikų, užtikrinančių atskiras paslaugas.

„Vertė klinikoms dirbti tinkle atsiranda ne tik iš tokių dedamųjų kaip efektyvesni pirkimai ar centralizuoti administraciniai procesai, bet ir gydytojų specializacijos, pažangios įrangos įsigijimų, ko klinika, veikdama viena, dažnai negali sau leisti, – aiškina R. Markevičius. – Daugelis šių klinikų turi profesionalius specialistus, tačiau turi mažiau galimybių investuoti į naujausias technologijas, todėl jos dažniausiai apsiriboja bendrojo pobūdžio paslaugomis, negali specializuotis ir teikti nestandartinių procedūrų, kurioms reikia sudėtingesnių tyrimų, įrangos ir aukštos kompetencijos.“

Naujas fondas neapsiriboja pozicijos dydžiu portfelyje ir domisi „įvairaus dydžio“ klinikomis ar susijusios veiklos įmonėmis.

„Sandoriuose siekiame dalyvauti kaip daugumos akcininkas, tačiau klinikų savininkams galime pasiūlyti platų spektrą galimybių tiek dirbti toliau veterinarinio gydymo srityje, tiek dalyvauti grupės plėtroje kartu“, – aiškina fondo valdytojas.

Fondas jau atliko pirmą investiciją, kurios dar nesutinka paviešinti.

Lietuvos investicijų valdytojai su nauju fondu ketina laikytis panašios veiklos krypties, kaip daugiau nei dešimtmetį šioje rinkoje Vakarų Europoje ir JAV veikiantys „Linnaeus“, IVC, „Anicura“.

MJJ vaidmuo

Jaunų investicijų valdytojų kompanijai įtakos, bent jau veiklos pradžioje, idėjomis ir lėšomis paleidžiant naujus fondus turėjo verslininkas ir investuotojas Marius Jakulis Jasonas.

M. Jakulis Jasonas yra ne tik svarbus pradinis investuotojas viešbučių ar studentų namų projektuose, su juo siejama ir valdymo įmonei patikėta investicinė kintamojo kapitalo bendrovė „Mūsų ateities investicijos“.

Įtakos minimas verslininkas turėjo ir „IAM Petcare Growth Fund“ paleidimui – viena iš idėjos iniciatorių yra M. Jakulio Jasono žmona Liisa, turinti patirties gyvūnų gerovės srityje.

„Jau daugiau nei 6 metus Liisa kartu su savo įkurta organizacija VšĮ „Geri Namai“ rūpinasi beglobiais gyvūnais Suomijoje“, – aiškina R. Markevičius.

Visą straipsnį skaityite: Verslo žinios

Dalintis