Bendro gyvenimo būsto [co-living] rinkos Lietuvoje apžvalga
2023 07 18Straipsnis publikuotas „Verslo Žiniose“
Nesvarbu, į kurį segmentą orientavosi – bendro gyvenimo būstą ar tradicinę nuomą, net ir iššūkių kupinais 2022 m. instituciniams investuotojams ėjosi kaip sviestu patepta, tai rodo ir jų finansiniai rezultatai, ir didėjančios nuomos kainos, ir kuriami planai.
VŽ pirmą kartą išanalizavo 2022 m. būstą Vilniuje nuomojusių įmonių finansinius rezultatus.
[…]
Pirmi metai pelningi
2022 m. rudenį Vilniui pristatęs pirmąjį savo išplėtotą studentų būsto projektą „Shed Co-living“, fondas „European Student Housing Fund“ fiksavo 100% užimtumą, o mažiau nei metus veikusi jo operatorė „Shed Vilnius“ – 377.092 Eur apyvartą.
Pirmieji jos veiklos metai buvo pelningi – uždirbta 1.347 Eur grynojo pelno.
Matas Mockeliūnas, fondo partneris, sako, kad apskritai 2022 m. buvę geri, nes pavyko 2 kartus padidinti portfelį atidarant bendruomeniško būsto projektus Lietuvos ir Latvijos sostinėse.
„Sėkmingai pabaigėme statybas, pristatėme rinkai objektus, o susidomėjimas jais buvo didelis, todėl pradėjome mokslo metus dideliu užimtumu visuose turimuose studentų namuose. Manau, kad klientams patinka mūsų kuriama bendruomenė, gyvenimo sąlygos, saugumas, kolektyvo rūpestis, todėl didelė dalis jų pratęsia sutartis ir 2023 mokslo metams“, – apie situaciją sako jis.
Šiuo metu fondo valdomuose būstuose gyvena žmonių iš daugiau nei 30 skirtingų šalių.
Nors 2022 m. rezultatus vertina gerai, M. Mockeliūnas teigia, kad didžiausias iššūkis buvo suvaldyti kilusios energetikos krizės kaštus, nes klientams buvo pažadėta fiksuota nuomos kaina, laikantis principo „viskas įskaičiuota“.
„Taip pat pavyko valdant finansines rizikas tinkamu metu užsifiksuoti palūkanų normas ir išvengti papildomų sąnaudų dėl EURIBOR kilimo“, – pasakoja jis.
Anot M. Mockeliūno, nuomos kainodara valdomuose projektuose peržiūrima kas metus, atsižvelgiama į infliaciją bei konkurencinę aplinką.
„Tad kainodarą atitinkamai koreguojame ir naujam sezonui. Vidutiniškai jos augimas yra apie 8–12%, priklausomai nuo kambarių tipo, apsistojimo termino ir kitų faktorių“, – kalba jis.
Paklaustas apie planus pildyti portfelį, jis sako, kad kitas „I Asset Management“ valdomas fondas „European Student Housing Fund“ labiausiai nusitaikė į plėtrą Lenkijoje, kur yra gerokai didesnė rinka nei Vilniuje.
- Plačiau apie „SHED Living“ projektus
- Plačiau apie studentų bendrabučių fondą
Dalintis
- 2022 06 17Lietuvos studentai tokių bendrabučių dar nematė, o nuo rudens turės: ekspertai sveikina pasiūlą
- 2022 10 21Taip gyvena studentai Vilniuje: šiuose namuose vietų neliko dar rugpjūtį
- 2020 08 24IAM Student Housing Fund pradeda bendradarbiavimą su tarptautiniais studentų namų rinkos ekspertais ir naujo projekto Rygoje vystimą